Orkiestra Marynarki Wojennej pod kierownictwem Aleksandra Dulina
Opis szczegółowy:
Fotografia czarno-biała przedstawia Orkiestrę Marynarki Wojennej pod kierownictwem Aleksandra Dulina ? stojącego w pierwszym szeregu, z wąsem i okularach (czwarty od lewej). Przed wejściem do budynku, ustawili się do zdjęcia członkowie Orkiestry MW, wśród nich, w centrum stoi prezydent RP Ignacy Mościcki ? w białych spodniach i ciemnej marynarce. Za nim znajduje się oficer w białym mundurze.
Aleksander Dulin (1885-1954) – kapelmistrz i dyrygent. Na Pomorzu pojawił się jako członek Wojska Polskiego w 1929, kiedy to został przeniesiony do Gdyni na stanowisko kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Portu Wojennego (później Orkiestry Marynarki Wojennej). Orkiestra ta w latach 1934-1935 koncertowała w kilkudziesięciu miejscowościach w całej II RP.
Dulin bardzo aktywnie działał na rzecz gdyńskiego życia muzycznego. Organizował niedzielne poranki muzyczne przed Hotelem Kaszubskim, koncertował z orkiestrami w muszli koncertowej na Kamiennej Górze, w auli Szkoły Morskiej, na orłowskim molo czy w gdyńskich kinach. Organizował także szkolne audycje muzyczne w Polskim Radiu. Był współzałożycielem Gdyńskiego Towarzystwa Muzycznego oraz powiązanej z nim Wielkiej Orkiestry Symfonicznej. Po odejściu z wojska w 1937 zorganizował Miejską Orkiestrę Symfoniczną i prowadził Orkiestrę Kolejową DOKP w Gdańsku.
Piosenki skomponowane przez Dulina były wykonywane w trakcie koncertów z okazji Święta Morza. Były to m.in. ?Marsz Floty Polskiej?, ?Krakowiak marynarki?, ?Na fali?. W trakcie wojny został wysiedlony z Gdyni, działał w konspiracji – został ranny w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wrócił do Gdyni i ponownie współpracował z Marynarką Wojenną w zakresie działalności muzycznej. Uczył także w Szkole Muzycznej w Gdyni (zarówno jako nauczyciel jak i dyrektor) oraz dyrygował orkiestrą w Filharmonii Bałtyckiej.
Dodatkowe dane:
Obiekt należy do kolekcji:
Bohaterowie GdyniKategorie obiektu:
LudzieOkres:
1930-1939Technika:
fotografia czarno-białaRodzaj/typ:
FotografiaAutor: nieznany
Data: 1930-1939
Sygnatura: MMG/HM/II/461/1
Wymiary: 9,0 x 14,0 cm
Tworzywo: papier fotograficzny
Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL