Twórczość Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej – tkaniny (11 obiektów)
„Marzyłam, by moje Miasto – Gdynię – odwiedzał świat! […] Marzenia się spełniają.”
Aleksandra Bibrowicz-Sikorska
Aleksandra Bibrowicz-Sikorska (1932–2022) rozpoczęła edukację artystyczną w Liceum Plastycznym w Gdyni. Po maturze, w latach 1953–1959 kontynuowała naukę na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uczęszczała na zajęcia z tkaniny do profesor Józefy Wnukowej, a dyplom ze specjalnością z malarstwa obroniła u profesora Piotra Potworowskiego.
Po studiach poszukiwania artystki szły zarówno w stronę malarstwa, jak i gobelinu. Z biegiem lat, obok malarstwa i rysunku, to właśnie tkanina stała się głównym „językiem” jej twórczości. Niezależnie od techniki jednak Aleksandra Bibrowicz-Sikorska wyrażała w swych pracach świat emocji. Chętnie stosowała naturalne włókna jak wełnę, surowy jedwab czy sizal.
Inspiracje znajdowała w otaczających ją nadmorskich pejzażach. Pod koniec lat 90 XX w. powróciła do malarstwa, tym razem na jedwabiu, tworząc liczne monumentalne, fantastyczno-romantyczne kompozycje.
Wiele lat poświęciła miniaturze tkackiej. Była inicjatorką Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni (obecnie Baltic Mini Textile Gdynia).
Niniejsza kolekcja prezentuje tkaniny Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Artystka nawiązuje w nich m.in. do tematyki morskiej (studium fal, groźne zjawiska pogodowe). W niektórych pracach wykorzystano również twory natury – muszle, wplecione m.in. w dolną partię gobelinu „Skarpa”.
Anna Śliwa