Stan wojenny w Gdyni 1981-1983 (59 obiektów)
13.12.1981 r. Mieszkańcy Gdyni, podobnie jak miliony Polaków, obudzili się w nowej rzeczywistości. Wprowadzono stan wojenny. Na mocy tej nielegalnej, nawet według prawa PRL, decyzji władzę w kraju przejęło wojsko. Tysiące działaczy Solidarności zostało internowanych, wprowadzono godzinę milicyjną, zmilitaryzowano gospodarkę i zaostrzono cenzurę. W stanie wojennym i późniejszych latach w całym kraju życie straciło około 100 osób.
Gdynia stanowiła aż do końca lat osiemdziesiątych silny ośrodek opozycyjny i część działaczy zdelegalizowanej Solidarności kontynuowała swoją działalność w strukturach podziemnych. Antykomunistyczne demonstracje z okazji rocznic 3.05., 31.08. i 11.11. były stałym elementem pejzażu gdyńskich ulic, aż do przemian ustrojowych w 1989 r.
Kolekcja zawiera fotografie przedstawiające manifestacje antykomunistyczne w Gdyni w latach 80. XX w. Dwadzieścia z opublikowanych zdjęć jest fotorelacją z 31.08.1982 r., przedstawiającą interwencję ZOMO w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Fotografie wykonane przez Ireneusza Pierzgalskiego z okien budynku przy ul. Bema 76/77, przedstawiają funkcjonariuszy milicji oraz protestujących w pobliżu budynku Urzędu Miasta w Gdyni, w kwartale pomiędzy ul. Świętojańską, Dzierżyńskiego, Czołgistów, Partyzantów.
Niestety nie znamy autora, bądź autorów pozostałych zdjęć wykonanych w latach 1981-1983, które tu prezentujemy. Według osoby od której nabyto zdjęcia, zostały znalezione na śmietniku. Utrwalono na nich m.in. pochód protestujących przez plac Konstytucji w stronę ul. Świętojańskiej, demonstrantów i milicjantów przy Pomniku Ofiar Grudnia’70.