Port gdyński w 1946 roku w obiektywie Jana Bułhaka (29 obiektów)
Ciekawym zbiorem zdjęć znajdującym się w zasobach Muzeum Miasta Gdyni jest 36 fotografii autorstwa znanego polskiego artysty fotografika Jana Bułhaka, wykonanych w 1946 roku, a przedstawiających zniszczenia i działalność portu gdyńskiego.
Jan Bułhak (1876?1950) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, przedstawiciel piktorializmu, twórca tzw. estetyki bułhakłowskiej. Zdjęcia wykonane w tym nurcie przypominają grafikę i malarstwo. Na swoich fotografiach uwieczniał piękno Polski, a po wojnie dokumentował zniszczenia polskich miast.
W swoich podróżach, zarówno przed wojną, jak i po niej odwiedzał również Gdynię. Owocem jego podróży z 1946 roku są zdjęcia portu gdyńskiego zamieszczone w albumie oprawionym w szary karton, z naklejoną kartką z tytułem napisanym odręcznie przez autora zdjęć: ?Jan Bułhak. Gdynia/ w r. 1946?. Na wartość albumu wpływają nie tylko zdjęcia wybitnego artysty, ale również ? znajdująca się na wewnętrznej części wierzchniego fragmentu okładki ? odręcznie napisana przez Bułhaka dedykacja dla Eugeniusza Kwiatkowskiego: ?Panu Ministrowi / Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu / Twórcy Gdyni, niestrudzonemu rzecznikowi / polskiej potęgi morskiej / składa w hołdzie / J. Bułhak/ Warszawa 1946?.
Zdjęcia formatu 13 x 18 cm naklejone są pojedynczo na karty albumu. Przedstawiają m.in. budynek Dworca Morskiego, statki w porcie gdyńskim (m.in. ?Morska Wola?), zniszczone nabrzeża: Angielskie, Duńskie, Pomorskie, Rybne, Kutrowe, Prezydenta oraz prace przeładunkowe na nabrzeżach: Francuskim, Polskim, Stanów Zjednoczonych, Indyjskim.