Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Piasek, woda, moda. Dawna Gdynia na plaży (29 obiektów)

Gdynia w okresie międzywojennym stanowiła ?okno na świat? odrodzonej po 123 latach niepodległej Polski. To prężnie rozwijające się młode miasto, najnowocześniejszy port handlowy na Bałtyku, siedziba Marynarki Wojennej, modernistyczne budynki Śródmieścia. Była także modnym kierunkiem polskich letników. Linia brzegowa Gdyni z wydzielonymi kąpieliskami, ciągnęła się od mola pasażerskiego w Śródmieściu po Orłowo ? włączone w administracyjne granice Gdyni w 1935 roku. Na tym obszarze już na początku XX wieku istniały letniska nadmorskie, z łazienkami kąpielowymi na plaży, restauracjami i miejscami noclegowymi w hotelach nadmorskich. Infrastruktura turystyczna rozwijała się wraz z miastem i rosnącym zainteresowaniem ludności polskiej, wybierającej Gdynię jako miejsce letniego wypoczynku. 

Dzięki zachowanym zdjęciom krajoznawczym, pocztówkowym, ale przede wszystkim fotograficznym pamiątkom rodzinnym możemy dziś poznać modę plażową panującą w tamtym czasie, a także dowiedzieć się o obyczajach i zabawach plażowych.

Kolekcja zdjęć ?Piasek, woda, moda. Dawna Gdynia na plaży? to prezentacja obiektów ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni składających się na wyjątkową ekspozycję prezentowaną w Galerii Klif w terminie 12.07 – 31.08.2019.