Orłowo i Kolibki na pocztówkach do 1939 roku (87 obiektów)
Kolibki to nazwa dawnej posiadłości ziemskiej położonej między potokami Sweliną i Kaczą, należąca przez wieki do rodów rycerskich (Ściborowiców), magnackich (m.in. Wejherów, Sobieskich) i patrycjuszowskich z Gdańska (m.in. Cyrenbergów).
Orłowo powstało na gruntach należących do Kolibek oraz częściowo do Redłowa i Małego Kacka, w pobliżu ujścia rzeki Kaczej do morza. W roku 1829 żeglarz nazwiskiem Jan Adler (niemieckie słowo Adler znaczy orzeł) zakupił przy ujściu Kaczej ziemię i zbudował gospodę (obecnie jest to siedziba Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych). Od nazwiska tego oberżysty wzięła nazwę powstająca osada (używana od 1857 roku). Centrum osady wykształciło się początkowo przy ujściu Kaczej, gdzie przez wieki znajdowała się niewielka przystań rybacka, a pod koniec XIX wieku zaczęło rozwijać się niewielkie kąpielisko. W 1931 roku Orłowo zostało podniesione do rangi samodzielnej gminy, która nosiła nazwę Orłowo Morskie, w skład której wchodziły również Kolibki. W 1935 roku Orłowo stało się dzielnicą Gdyni.
W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni mamy około 160 pocztówek z okresu przed 1939 rokiem przedstawiających zarówno Kolibki, jak i Orłowo.
50 kart pocztowych, to jest 1/3 kolekcji, pochodzi sprzed 1920 roku. Najstarsza z nich została wysłana w 1899 roku. Na tych najstarszych pocztówkach prezentowany jest głównie rejon nadbrzeżny przy ujściu rzeki Kaczej do morza. Można na nich zobaczyć orłowski klif, Kurhaus (Dom Kuracyjny), hotel Adlera pierwszy drewniany pomost, przystań rybacką z łodziami, promenadę nadmorską, pałac w Kolibkach.
Większość kart pocztowych ? ponad 100 ? zostało wykonanych w okresie międzywojennym. Przedstawiają one te same tematy co karty pocztowe sprzed 1920 roku. Dochodzą do tego ujęcia obrazujące letniskowe funkcje Orłowa i Kolibek. Fotografowano pojedyncze obiekty, np. pensjonaty: ?Słońce?, ?Weneda?, ?Iwieniec? czy ?Mewa?, lub też zbudowane w 1934 roku molo Żeglugi Polskiej. Z biegiem czasu na utrwalonej na pocztówkach plaży widać coraz więcej ludzi.