Miejskie Towarzystwo Komunikacyjne w Gdyni (20 obiektów)
Album z 20 fotografiami czarno-białymi przedstawiającymi zajezdnię Miejskiego Towarzystwa Komunikacyjnego w Gdyni przy Szosie Gdańskiej (ob. al. Zwycięstwa) w Redłowie w 1931 roku.
W środku znajdują się czarne karty związane w grzbiecie sznurkiem, na kartach naklejone są pojedynczo fotografie przedstawiające wizytę ministra Kwiatkowskiego, fotografię grupową pracowników MTK, budynek biurowy i przylegające doń garaże, autobusy (szoferzy, sylwetki i wnętrza pojazdów), warsztaty autobusowe i ich pracownicy, magazyn oraz pracownice biur.
Oprawa w grubszego kartonu obita jasnym materiałem ze wzorem składającym się z umieszczonych gęsto czarnych, czerwonych i niebieskich półksiężyców.
Historia Komunikacji Miejskiej w Gdyni rozpoczęła się w 1928 roku, kiedy to prywatna firma ?Szandrach i Czarnowski? uruchomiła pierwsze połączenia autobusowe do Oksywia i Sopotu. We wrześniu 1929 roku zawiązała się spółka Towarzystwa Komunikacji Automobilowej (TKA) w Poznaniu z miastem. Od 1 stycznia 1930 roku powołano do życia Miejskie Towarzystwo Komunikacyjne w Gdyni. Prezesem Zarządu został mecenas Hilary Ewert-Krzemieniewski. Pierwszym dyrektorem zarządzającym MTK był Jakub Goldhar, w 1934 roku zastąpił go inż. Jan Kawecki, który znacząco przyczynił się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych i poprawienia stanu taboru.