Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karty ewidencyjne budynków ze zdjęciami i negatywami z lat 1940-1941 (26 obiektów)

 

Podczas okupacji niemieckiej, w latach 1939-1944, powstała dokumentacja gdyńskiej architektury. Wykonali ją, na zlecenie nadburmistrza miasta Gdyni (niem. Oberbürgermeister der Stadt Gotenhafen), pracownicy Miejskiego Urzędu Budowlanego (niem. Stadtbauverwaltung). Stworzono kilka kompletów tej dokumentacji, po wojnie przejęły je polskie władze miasta. Obecnie karty te znajdują się w trzech różnych miejscach: Archiwum Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Urzędu Miasta Gdyni, Archiwum Państwowym w Gdańsku Oddział w Gdyni i w Muzeum Miasta Gdyni.

W zbiorach Muzeum znajduje się zespół około 4 tysięcy kart ewidencyjnych w formacie 21 x 21 cm, z naklejonymi na nie fotografiami budynków, przy których stoją mężczyźni z tzw. łatą. Na odwrociach kart naniesiono opisy techniczne budynków. Na niektórych kartach widnieje odręczny plan usytuowania budynków.

W tej kolekcji prezentujemy znacznie skromniejszy zespół 38 kart ewidencyjnych w formacie A5. Są to drukowane karty w beżowym kolorze, z odręcznie wpisanymi informacjami oraz naklejonymi zdjęciami budynków. Do kart dołączono 148 negatywów ukazujących różne ujęcia opisywanych obiektów.

Karty ewidencyjne przedstawiają budynki przy ul. Orłowskiej, Mierniczej, Popiela, Sanockiej i Sieradzkiej w Gdyni-Orłowie. Wśród nich są m.in. restauracja Johana Adlera oraz willa „Mewa”, która stała u nasady orłowskiego molo.

Dariusz Małszycki

Wybrana literatura

Bartłomiej Ponikiewski, Fotografie gdyńskich obiektów architektonicznych na przykładzie niemieckich kart inwentarzowych z lat 1939-1944, „Rocznik Gdyński” 2017, nr 27, s. 157-174.