Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w Obiektywie Haliny Wasielke-Cieślak (25 obiektów)

Urodzona w 1946 r. w Gdyni fotograficzka, Halina Wasielke-Cieślak ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie, gdzie pobierała nauki u znanych gdyńskich fotografików, Bolesławy i Edmunda Zdanowskich. Była wieloletnią pracowniczką Portu Gdyńskiego – tam stworzyła pracownię fotograficzną, w której dokumentowała pracę i rozwój portu.

W latach 70 XX w. z jej inicjatywy powstało Morskie Towarzystwo Fotograficzne w Gdyni. Zajmowało się między innymi organizacją plenerów i wystaw. Od 1984 r. fotograficzka była również członkinią Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie.

Brała udział w wielu wystawach, między innymi w 1989 r. na Krajowym Biennale Krajobrazu, otrzymała Grand Prix za fotografie morskie. W tym samym roku za całokształt twórczości marynistycznej otrzymała Nagrodę Ministra Transportu i Żeglugi.

W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajduje się wiele prac autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak. Ciekawą kolekcją jest 25 negatywów przedstawiających Bałtycki Terminal Kontenerowy na przełomie lat 70 i 80 XX w.

W okresie powojennym, w transporcie morskim rozwinął się przewóz towarów w kontenerach. Również port w Gdyni w znacznym stopniu do tego właśnie przystosowano. W 1976 r. zaczęto budowę dużej, nowoczesnej bazy kontenerowej, wyposażonej w odpowiednie urządzenia portowe, magazyny manipulacyjne, place składowe i obszerne zaplecze. Tak powstał Bałtycki Terminal Kontenerowy. Miejsce na bazę znalazło się na Obłużu, na terenie dawnego portu drzewnego. Częścią składową bazy stało się nowe Nabrzeże Helskie, długości 798 m i głębokości do 11 m, a największy z magazynów zajął powierzchnię dwóch hektarów. 29.10.1979 r. do nowo zbudowanej bazy przybił pierwszy statek, tak zwany rorowiec m/s Baltic Eagle bandery brytyjskiej, który zainaugurował regularne połączenie serwisu Polanglia.

Większość kadrów przedstawia ujęcia z budowy terminalu, a także eksploatacji tej części portu w pierwszej połowie lat 80 XX w., w tym statki Inowrocław, Gdańsk II czy Kazimierz Pułaski.

Dariusz Małszycki

 

Wybrana literatura:

Encyklopedia Gdyni, red. Małgorzata Sokołowska, t. 1, Gdynia 2006.

Port Gdynia: 100 lat 1922-2022, Gdynia 2022.