Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego - negatywy szklane (71 objects)

Henryk Poddębski był jednym z najwybitniejszych fotografów okresu międzywojennego, przedstawicielem fotografii dokumentalnej i krajobrazowej. W czasie prymatu piktorializmu jasno opowiadał się po stronie tzw. fotografii czystej, a więc takiej, która unika manualnej ingerencji w odbitkę.

Urodził się w 1890 r. w Chrząstowie (obecnie dzielnica Koniecpola). Po śmierci ojca, w 1900 r. wraz z matką i rodzeństwem przeprowadził się do Warszawy. Po ukończeniu Szkoły Handlowej Warszawskiego Zgromadzenia Kupców, został zatrudniony w firmie księgarskiej i wydawniczej Gebethner’a i Wolff’a. Od 1911 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W 1925 r. rozpoczął współpracę z Mieczysławem Orłowiczem, autorem przewodników turystycznych i urzędnikiem Referatu Turystyki w Ministerstwie Robót Publicznych. Na zlecenie ministerstwa Poddębski wykonywał fotografie, które były wykorzystywane do ilustrowania przewodników i informatorów. Pracował także dla innych instytucji państwowych, w tym dla Ministerstwa Spraw Wojskowych. Jego zdjęcia były również publikowane w prasie, m.in. ,,Tygodniku Ilustrowanym”, ,,Wnętrzach” oraz czasopiśmie ,,Ziemia”. W ramach zleceń państwowych oraz wyjazdów prywatnych, w latach 1925-1938 odbył podróże fotograficzne na Kresy, Śląsk, Kujawy, Pomorze. W czasie swoich

licznych wyjazdów wykonał ponad 20 000 zdjęć, tworząc wyjątkową kolekcję ukazującą międzywojenną Polskę. W czasie okupacji zaprzestał fotografowania. Po powstaniu warszawskim został osadzony w obozie koncentracyjnym Veihingen k. Stuttgartu, gdzie zmarł na krótko przed wyzwoleniem w 1945 r.

Z podróży Henryka Poddębskiego do Gdyni zachowało się wiele odbitek. Najcenniejszymi są jednak negatywy szklane. Znajdują się one w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Jest to zespół 236 czarno-białych prac, dokumentujących wygląd miasta i działalność portu gdyńskiego w latach trzydziestych XX wieku. Negatywy formatu 13 x 18 cm oraz 10 x 15 cm zostały wykonane w czasie kilku podróży fotografika na Wybrzeże w latach 1930-1937. Włożone są do obwolut opisanych odręcznie przez autora fotografii.

Katarzyna Piotrowska

Dariusz Małszycki

 

Wybrana Literatura

  1. Florczak, Misje Fotograficzne Henryka Poddębskiego – rys historyczny początki działalności (cz. I), „Dagerotyp” 2008, nr 17, s. 59-82.
  2. Florczak, Misje Fotograficzne Henryka Poddębskiego – od Wileńszczyzny po Śląsk, od Pomorza po Huculszczyznę (cz. II), „Dagerotyp” 2009, nr 18, s. 95-126.