Dżennet Dżabagi-Skibiniewska
Opis szczegółowy:
Fotografia czarno-biała przedstawia porucznik Dżennet Dżabagi-Skbiniewską. Zdjęcie wykonane podczas balu..
Z pochodzenia Tatarka (w 1924 przybyła do Polski z ZSRR i pozostała tu, nawet gdy jej rodzina wyjechała do Turcji). W 1930 wstąpiła w szeregi Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK). W 1936 przeprowadziła się do Gdyni, gdzie rozpoczęła szkolenia hufców PWK i poznała swojego męża Jana Skibniewskiego.
We wrześniu 1939 została adiutantką Aureli Łuszczkiewicz, komendantki morskiego rejonu PWK do OK, gdzie służyła w biurze werbunkowym oddziałów ochotniczych. Brała udział w zbieraniu broni, leków i środków opatrunkowych oraz organizowała szwalnię i pralnię wojskową. Uczestniczyła w identyfikacji i pochówku ciał polskich żołnierzy poległych w walkach na Oksywiu, Babich Dołach, Obłużu i w Pierwoszynie, dając początek cmentarzowi redłowskiemu.
Niedługo potem Skibniewska została wysiedlona z Gdyni. W późniejszym okresie została kurierką ZWZ i AK. Poszukiwana przez okupanta, przedostała się na Węgry. Od 1942 służyła w II Korpusie gen. Andersa. W trakcie bitwy pod Monte Cassino i walk o Ankonę doznała poważnych obrażeń ciała. Do Polski wróciła w 1947. Aż do śmierci miała kłopoty zdrowotne, ale pracowała zarobkowo, aby utrzymać siebie i rodzinę.
Dodatkowe dane:
Obiekt należy do kolekcji:
Bohaterowie GdyniKategorie obiektu:
LudzieOkres:
1930-1939Technika:
fotografia czarno-białaRodzaj/typ:
FotografiaAutor: nieznany
Data: 1938
Sygnatura: Rfot/I/910
Wymiary: 14,0 x 7,8 cm
Tworzywo: papier fotograficzny
Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL