Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Zygmunta Augusta 13A i 13 w Gdyn
Opis szczegółowy:
Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Zygmunta Augusta 13A i 13 w Gdyni, z zespołu 5 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-biała w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku na planie rozczłonkowanego trapezu, o kątach prostych.
Na fotografii widoczne elewacje budynku od strony ulicy Zygmunta Augusta oraz ulicy 10 Lutego. Budynek pięciokondygnacyjny, podpiwniczony, otynkowany, o układzie geometrycznym, dachu płaskim i żelbetowej konstrukcji. Głównym elementem kompozycyjnym obiektu jest rytm wydatnych pilastrów na symetrycznych fasadach. Pilastry pomiędzy dziewięcioma osiami określonymi przez przeprucie prostokątnymi otworami okiennymi elewacji frontowej. W partii przyziemia elewacji frontowej, trzy otwory drzwiowe na osiach centralnych, w partii podpiwniczenia, małe otwory okienne na osiach. W dwóch pierwszych kondygnacjach okna typu porte-fenetre. W kondygnacji drugiej ze wstawioną balustradą ze szczebli metalowych. W kondygnacji trzeciej i czwartej otwory okienne prostokątne z balustradami balkonowymi i oknami typu porte-fenetre na trzech osiach centralnych. Na krańcowych osiach i w najwyższej kondygnacji małe otwory okienne. Fasada flankowana prostym gzymsem cofniętym na osiach krańcowych. Elewacja boczna o układzie symetrycznym, złożona z dwóch modułów stworzonych przez wykluczenie dwóch osi z elewacji frontowej, o metalowych balustradach w trzech środkowych kondygnacjach, na osiach 5-8 i 11-13.
Na pierwszym planie widoczna otwarta brama wykonana z zamontowanych na betonowych słupach siatek metalowych, w centrum widoczne drzewo.
W budynku przy ulicy 10 Lutego 8 i Zygmunta Augusta 13A i 13 mieścił się od 1929 roku oddział Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek ten stanowi pierwszy przykład wertykalnego modernizmu w Gdyni. Stanowi wertykalną odmianę umiarkowanego modernizmu. To jeden z pierwszych budynków w śródmieściu bez historyzujących detali, zaprojektowany w 1928 roku przez Konstantego Jakimowicza.
Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim ?Burgunden? przekreślona. Poprawiona odręcznie na nazwę polską ?Zygmunta Augusta?. W dolnej rubryce, określonej przez ?Unmerkungen?, mieści się notka w języku niemieckim ?Ecke Hermann Göring=Strasse ? Postamt?, czyli określenie lokalizacji, wskazanie umiejscowienia poczty na rogu przecinających się ulic ?Hermann Goring Straße? czyli 10 Lutego i ?Burgunden straße? Zygmunta Augusta.
Dodatkowe dane:
Obiekt należy do kolekcji:
Karty ewidencyjne budynków gdyńskich z czasów okupacji niemieckiej 1939-1945Okres:
1939-1945Rodzaj/typ:
Karta ewidencyjna budynkuAutor: nieznany
Data: 1939-1945
Sygnatura: MMG/HM/II/8/1
Wymiary: 20,3 x 21,0 cm
Tworzywo: karton, papier fotograficzny
Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL