Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

proj. Bogusława i Czesław Kowalscy, prod. Łódzki Ośrodek Przemysłu Meblarskiego

Meble segmentowe, tzw. ?meblościanka Kowalskich?

Opis szczegółowy:

?Pokój wielkości chusteczki do nosa ? z oknem od północy, w mieszkaniu na dziesiątym piętrze. Właśnie tu, pod adresem Czerwonych Kosynierów 1/3, od 1966 roku miałam spędzić 18 lat życia. Rozmiary pokoju rekompensował widok z okna ? Gdynia po horyzont, Chylonia i lasy po lewej, baseny portowe po prawej stronie. W niewielkim pokoju mieściło się niewiele: meblościanka, składane biurko i półkotapczan oraz moje radości i rozczarowania, pierwsze zakochanie, jakieś złości ulotne i cepeliowski zydel, na którym jako rasowy kinestetyk bujałam się w czasie nauki i ? ku zgrozie rodziców ? regularnie zaliczałam upadki.

Ostatnie mieszkanie na ostatnim piętrze ? 36 metrów kwadratowych i trzyosobowa rodzina na pokładzie. Duży pokój był równocześnie salonem, sypialnią i jadalnią. Wsuwane blaty, chowane nogi, pawlacze, schowki za drzwiami, szafy wbudowane w ściany, rozkładane wersalki (których związku z Wersalem próżno szukać) ? potencjał meblowej transformacji był wówczas kluczem do urządzania wnętrza.

Pole swobody lokatorów ograniczało się do wystroju. W naszym mieszkaniu panował eklektyzm rękodzielniczy: maski i rzeźby z Afryki Zachodniej ? nabytki mojego Taty ? pozostawały we względnej równowadze z wyrobami z Cepelii, które z uporem znosiła do domu Mama. Nasi sąsiedzi w jednym z dwóch pokoi urządzili ?białą izbę?: na spiętrzonych piernatach siedziała upozowana ogromna lalka, a dyskretnie ukryty przy nodze łóżka grzebień przypominał o obowiązku wyczesywania frędzli w dywanie. ?Kaszubki są porządne?, mówiła Mama ? ?bosy Antek? z Łodzi?.

Karin Moder, Dyrektor, od 2020

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Meble

Okres:

1970-1979

Technika:

wyrób fabryczny

Rodzaj/typ:

mebel

Autor: proj. Bogusława i Czesław Kowalscy, prod. Łódzki Ośrodek Przemysłu Meblarskiego

Data: 1974

Sygnatura: MMG/HM/III/2524/1-3

Wymiary: wysokość 246 cm, szerokość 92 cm, głębokość 56,5 cm, łączna szerokość (92 + 92 + 92) = 276, z wysuniętym łóżkiem głębokość 189 cm

Tworzywo: płyta wiórowa, fornir, drewno, sklejka

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją